25 maja 2019. imieniny: Grzegorz, Urban, Magda POCZTA ARCHIWUM (poprzedni serwis WWW)
| Czcionka:   A+ A-
kontrast
  
Legioniści w Jakubowicach
Budowa Pomnika Niepodległościowego

,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości

ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości

ani prawa do przyszłości’’  (Józef Piłsudski)


 Szanowni Mieszkańcy Gminy Ożarów 

           W tym roku mija 100 rocznica wybuchu I wojny światowej. Mając w pamięci polską historię narodową i dokonania naszych przodków, uświadamiamy sobie potrzebę stałego podtrzymywania poczucia patriotyzmu zarówno w nas samych, jak i wśród młodego pokolenia. W tym celu podjęliśmy decyzję o budowie Pomnika Niepodległościowego, który zostanie usytuowany na Placu Wolności w Ożarowie.

Chcemy aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń.  Miejsce, które nie będzie nas dzielić lecz jednoczyć bez względu na swoje korzenie i poglądy polityczne, a jednocześnie krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

Mając na uwadze powyższe, Rada Miejska w Ożarowie uchwałą Nr XL/302/2014  z dnia 4 marca 2014 roku w sprawie budowy pomnika niepodległościowego w mieście Ożarów powołała Społeczny Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Niepodległościowego.

Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Niepodległościowego zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe do wszystkich osób, które chcą wesprzeć dzieło jego budowy.

Zbiórka publiczna na ten cel zostanie przeprowadzona w terminie od 15.04.2014  do 30.09.2014 (zbiórka publiczna została przedłużona do dnia 31.10.2014)

Nazwiska tych, którzy przyłączą się do sfinansowania  budowy pomnika  zostaną uwiecznione na liście darczyńców.

Dobrowolnych wpłat można dokonywać na konto: SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO, Ul. STODOLNA 1, 27-530 OŻARÓW

 Nr r-ku 59 9423 0000 2001 0011 1009 0001

  Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

 Budowy Pomnika   

blankiet_przelewu.doc

Odwiedzin: 14400
Jakubowice na legionowym szlaku 1914
Na terenie gminy Ożarów z dniem 10 października 2013 r. rozpoczynają się obchody jubileuszowe związane z wybuchem I Wojny Światowej, Utworzenia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i trwać będą cały rok wypełniony różnymi uroczystościami i imprezami o charakterze patriotyczno – niepodległościowym, według opracowanego kalendarza. Impreza finałowa za rok odbędzie się w Jakubowicach. Dlaczego tam?.

Polskie starania niepodległościowe podczas Wielkiej Wojny obejmowały dwojakiego rodzaju działania; militarne oraz dyplomatyczne. Te pierwsze uwiecznione zostały wieloma pomnikami na terenie kraju w miejscach bitew i potyczek i na ogół są powszechnie znane. Na początku października 1914 roku, równocześnie z przesuwającym się frontem, formacja legionistów Józefa Piłsudskiego w sile pułku dotarła w okolice powiatów Sandomierz i Opatów. To co się zdarzyło 99 lat temu w Jakubowicach, ma charakter dyplomatyczno-organizacyjny wprowadzający istotne modyfikacje w tworzeniu podstaw do dalszych działań niepodległościowych. Bez przesady można powiedzieć, że decyzje podjęte przez Józefa Piłsudskiego podczas tygodniowego kwaterowania w budynku szkolnym w Jakubowicach w dniach od 8 do 13 października były najważniejszymi postanowieniami na szlaku legionowym w czasie kampanii roku 1914, wzmacniającymi starania niepodległościowe. Najbardziej eksponowaną tam decyzją Komendanta było wprowadzenie stopni wojskowych w Legionach (1 pp., 1 Brygadzie) i nadanie ich grupie ok. 150 podkomendnych. Ten fakt jest naczelnym hasłem obchodów legionowych w gminie Ożarów i w regionie.

Siła zbrojna Legionów była skromna na tle walczących milionowych armii i dążenia niepodległościowe trzeba było umacniać poprzez umiejętne pertraktacje dyplomatyczne z zaborcami. Tak też czynił Komendant. Wprowadzenie stopni wojskowych podnosiło rangę legionistów jako regularnego wojska. Podczas tygodniowego kwaterowania w Jakubowicach Józef Piłsudski podjął inne ważne decyzje organizacyjno - dyplomatyczne mające fundamentalne znaczenie dla dalszych działań na drodze do niepodległości odzyskanej w roku 1918;

  • Uruchomił działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, delegując por. Żulińskiego do Warszawy celem zorganizowania sieci POW na terenie kraju.
  • Uzgodnił ze Sztabem Armii Pruskiej nacierającej na Warszawę, że przy wkraczaniu do stolicy, Legiony reprezentować będzie batalion piechoty Legionów i Szwadron Ułanów pod dowództwem rotm. Władysława Beliny- Prażmowskiego, którzy odjechali na front zachodni w okolice Łowicza, natomiast piechurzy wymaszerowali na Radom.
  • Rozpoczęty został zorganizowany werbunek do legionów na terenie Królestwa Polskiego. Do Zagłębia i Łodzi wysłał Komendant z Jakubowic grupę oficerów celem zorganizowania tam i prowadzenia werbunku do Legionów.

 Powyższe decyzje w wymierny i znaczący sposób przyczyniły się do pobudzenia, rozwinięcia i umocnienia działań niepodległościowych w następnych latach Wielkiej Wojny, zwanej dzisiaj I Wojną Światową.

Wiesław Chmielewski

Kierunek Marszu – przyczółek mostowy na Wiśle - 5.X.2013
W dniu 5 października tego roku przeprowadzona została największa regulaminowa impreza masowa gminy Ożarów – kolejny XI Marsz Szlakiem Legionów, popularyzujący poprzez czynny udział, postawy patriotyczne i pogłębiający znajomość historii tego regionu. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli ze szkół naszych gminnych jak i z gmin sąsiednich frekwencja była naprawdę imponująca. Co najważniejsze uczestnicy kończyli Marsz zadowoleni z udziału. Najliczniejsza grupa była z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Ożarowa licząca ponad 100 osób.


 Jadąc na Annopol, sto metrów w lewo na wale przeciwpowodziowym zachowały się resztki przyczółka mostowego gdzie w przeszłości rozpoczynał się most prowadzący na drugą stronę Wisły. W tym miejscu w roku 1915, 1 Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, w dniu 4 lipca przeprawiła się po moście pontonowym i podjęła dalsze walki na terenie Lubelszczyzny w ramach frontu austriackiego. W nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia, trasa XI Marszu Szlakiem Legionów po gminie Ożarów i okolicy, prowadziła z Ożarowa przez Lasocin, Biedrzychów właśnie do tego punktu. 

Otwarcie imprezy W Ożarowie przy strażnicy OSP uświetnił występ orkiestry dętej, po wystąpienia panów burmistrzów i komendanta marszu wszyscy ruszyli na trasę, tym bardziej było miło, że pogoda dopisała, a atrakcyjny teren lesisty zachęcał do rekreacji i wypoczynku. Wystartowało 270 uczestników w wieku od trzeciej klasy szkoły podstawowej do emerytów. Oto zestaw drużyn;

1. Jednostka Strzelecka z Ożarowa

2. Jednostka Strzelecka z Opatowa pluton z Tarłowa

3. Jednostka Strzelecka z Lipska

4. Jednostka Strzelecka z Annopola

5. Zespół Szkół Ogólnokształcących w tym drużyna Harcerska z Ożarowa

6. Zespół Szkół z Ożarowa

7. Zespół Szkół Publicznych z Bidzin

8. Zespół Szkół z Wilczyc

9. Zespół Szkół z Łukawy

10. Szkoła Podstawowa z Lasocina

11. Szkoła Podstawowa z Pisar

12. Szkoła Podstawowa z Janowic

13. Szkoła Podstawowa z Wojciechowic

14. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Jakubowic

15.  Grupa osób indywidualnych

W szkole w Lasocinie czekało na rajdowiczów smaczne śniadanie, każdy nakarmił się do syta i ruszono grupami w dalszą trasę. W pobliżu Biedrzychowa z wysokiej skarpy można było podziwiać piękne widoki na tereny położone po drugiej stronie Wisły. W Biedrzychowie, gdzie niemal sto lat temu kwaterowali legioniści w oczekiwaniu na przeprawę, przy strażnicy zlokalizowany był drugi punkt żywnościowy, serwujący kiełbasę z rożna. Tu kończyły marsz dzieci ze szkół podstawowych natomiast starsi dokonywali wypadu na przyczółek mostowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe długopisy a drużyny dyplomy z historycznym zdjęciem przeprawy z roku 1915.

Komendant Marszu

Wiesław Chmielewski

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odwiedzin: 425
Konferencja Legionowa - 10.X.2013
Za rok odbędą się główne uroczystości związane z 100-tną rocznicą wprowadzenia i nadania pierwszych stopni oficerskich w Legionach Józefa Piłsudskiego w Jakubowicach. Okres ten na terenie gminy Ożarów będzie wypełniony różnymi imprezami popularyzującymi wiedzę o drodze do niepodległości rozpoczętej w roku 1914.

Pierwszą imprezą była konferencja legionowa przeprowadzona 10.X.2013 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie na której wygłoszone zostały dwa referaty. Pierwszy zaprezentowała pani profesor Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc - Społeczeństwo Królestwa Polskiego wobec działań formacji Józefa Piłsudskiego w roku 1914. Temat mało znany a interesujący, pokazujący jak daleko posunięta była rusyfikacja społeczeństwa polskiego, które w nadzwyczaj ograniczonym stopniu odpowiedziało na niepodległościowy apel legionistów.

 

Drugi temat - Jakubowice - przystanek na drodze do niepodległości  wygłosił redaktor Marek Lis, omawiając decyzje i działania podjęte przez Józefa Piłsudskiego podczas tygodniowego kwaterowania w Jakubowicach w 1914 roku. Wykładów wysłuchało kilkadziesiąt osób, młodzież szkolna, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy. Konferencję prowadzili:  Burmistrz Ożarowa - pan Marcin Majcher i koordynator obchodów Wiesław Chmielewski.

 
 
 
 
  
Odwiedzin: 482


zaproszenie10102013.jpg

zaproszenie_konferencja1_101013.jpg

zaproszenie_konferencja2_101013.jpg

Odwiedzin: 14400
Szlak bojowy 1 Pułku Piechoty Legionów w 1914 roku


 


Szlak_bojowy_1_Pulku_Piechoty_Legionow_1914.jpg

Odwiedzin: 14400
AKT ORGANIZACYJNY KOMITETU

Ożarów, dnia  24.03.2014.

AKT ORGANIZACYJNY KOMITETU

Powołanego w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej na budowę pomnika Niepodległościowego w mieście Ożarów.

NAZWA KOMITETU

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległościowego

ADRES: 

27-530 Ożarów , ul. Stodolna 1

tel.

W dniu 4 marca 2014 roku Uchwałą Nr XL/302/2014 Rady Miejskiej w Ożarowie w sprawie budowy pomnika niepodległościowego w mieście Ożarów, powołany został Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika w składzie: 

1/ Krystyna Wieczorek

2/ Marcin Majcher

3/ Paweł Rędziak

4/ Tomasz Sobieraj

5/ Andrzej Ptak

6/ Andrzej Szymański

7/ Wiesław Chmielewski

8/ Marian Sus

CEL ZAŁOŻENIA KOMITETU ORGANIZACYJNEGO

Zebranie środków finansowych na budowę Pomnika Niepodległościowego.

Wykonanie wszystkich przedsięwzięć planistycznych, organizacyjnych i finansowych związanych z budową pomnika.

SPOSÓB REALIZACJI TEGO CELU

Społeczny Komitet Organizacyjny w celu realizacji założonego przedsięwzięcia wykona następujące zadania:

1/ opracowanie i złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej na terenie gminy Ożarów,

2/ założenie konta i wykonanie pieczęci Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległościowego,

3/ opracowanie planu i nadzór nad przeprowadzeniem zbiórki publicznej na terenie gminy Ożarów,

4/ opracowanie i złożenie dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na Budowę,

5/ zorganizowanie i bezpośredni nadzór nad zbiórką środków finansowych,

6/ zorganizowanie uroczystości odsłonięcia pomnika. 

Na przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległościowego został wybrany - Marcin Majcher.

Na wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległościowego został wybrany – Andrzej Ptak. 

Na sekretarza Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległościowego został wybrany został - Andrzej Szymański. 

Na skarbnika Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległościowego został wybrany – Tomasz Sobieraj.

Wskazanie osoby lub osób do składania oświadczeń woli w imieniu Komitetu :

1/ Marcin Majcher

2/ Tomasz Sobieraj

Odwiedzin: 14400
Godnie uczcimy czyn niepodległościowy
Trwają przygotowania do godnego uczczenia 100. rocznicy nominacji oficerskich w Jakubowicach, które przypadają 9 października. Sekretarz gminy Tomasz Sobieraj uczestniczył 24 kwietnia w inauguracji działalności Komitetu Honorowego Wojewódzkich Obchodów 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego Polaków podczas I Wojny Światowej.

Spotkanie w Muzeum Narodowym w Kielcach odbyło się z inicjatywy marszałka Adama Jarubasa. -  Został zaprezentowany harmonogram imprez rocznicowych, głównie w Kielcach, ale też na Świętym Krzyżu, w Konarach, gmina Klimontów, w Czarkowach, gmina Nowy Korczyn i Ożarowie – mówi sekretarz Tomasz Sobieraj. - Uczestnicy spotkania podjęli wspólne stanowisko, by regionalne uroczystości wpisać w harmonogram obchodów krajowych.

W gminie Ożarów bezdyskusyjnie dużym wydarzeniem są nominacje oficerskie w Jakubowicach, które 9 października 1914 r. nadał swym żołnierzom późniejszy marszałek Józef Piłsudski. Miejscowy samorząd chce to szczególnie upamiętnić. Przypomnijmy, Rada Miejska podjęła uchwałę o wybudowaniu pomnika na Placu Wolności w Ożarowie. - To będzie miejsce, które jednoczy mieszkańców – podkreśla zastępca burmistrza Paweł Rędziak. – Będzie wspomnieniem różnych walk o niepodległość począwszy od czasów napoleońskich, powstania listopadowego, styczniowego, poprzez nominacje oficerskie w Jakubowicach, I wojnę światową, rok 1918, odzyskanie niepodległości, II wojnę światową. U nas nie było takiego miejsca, wokół którego można byłoby się zbierać, czcić pamięć o dawnych bohaterach, którzy walczyli o niepodległość. Krzyż przy kościele, gdzie dotychczas się zbieraliśmy, powstał po powstaniu styczniowym na cześć cara, który uwłaszczył chłopów. Odnowimy go, ale nie będzie już miejscem spotkań patriotycznych.  

 Nowy pomnik to będzie obelisk na postumencie betonowym, około 4-metrowym, zwieńczony Orłem Niepodległościowym zrywającym się do lotu. Orła wykona Arkadiusz Latos z Kielc, który też przygotowuje szczegółowy projekt. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej pomnik ma być sfinansowany z budżetu gminy Ożarów i z wpłat mieszkańców, instytucji, firm. Powołany został Społeczny Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Niepodległościowego, na którego czele stoi burmistrz Marcin Majcher, jego wiceprzewodniczącym został prezes Cementowni Ożarów Cementowni Andrzej Ptak. Komitet wybierze najlepszą propozycję projektu pomnika i spróbuje znaleźć środki na jego wykonanie. Cena pomnika to około 55-60 tys. zł.

 Jest już decyzja o zbiórce publicznej. Gmina założyła konto, na które wszyscy mogą wpłacać datki. Wpłaty można dokonywać tylko i wyłącznie na konto Banku Spółdzielczego w Ożarowie, nie ma innych możliwości. Numer podany jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Nazwiska tych, którzy przyłączą się do sfinansowania  budowy pomnika  zostaną uwiecznione na liście darczyńców.  Jest podjęta decyzja, by w końcu roku, w jednym z wydań kwartalnika „Ożarów”, wymienić wszystkich darczyńców.  


 
 
 
 
 
 
Odwiedzin: 0
PROGRAM OBCHODÓW „100 ROCZNICY NOMINACJI OFICERSKICH W 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW”

PROGRAM OBCHODÓW „100 ROCZNICY NOMINACJI OFICERSKICH  W 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW”

Pl. Wolności w Ożarowie 9 października 2014r.

 

Godz. 900 – 1000   Msza św. w intencji ojczyzny w kościele P.W. Św. Stanisława  Bp. Męczennika w Ożarowie pod przewodnictwem Biskupa  Sandomierskiego


Godz. 1000–12 00  Sesja historyczna Rady Miejskiej w Ożarowie / sala widowiskowa  M-GOK wykład M. Lis, dr. Kubicki/

 

Godz. 1200  Przejazd delegacji i złożenie kwiatów pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego w Jakubowicach

 

Godz.1230 Zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na Pl. Wolności w Ożarowie

 

Godz.1245   Część oficjalna uroczystości  Odsłonięcie pomnika Niepodległościowego na Pl. Wolności w Ożarowie  przez Prezydenta RP.  Przywitanie przybyłych gości przez Burmistrza Ożarowa. Wystąpienie Prezydenta RP

 

Godz. 1430 - 1500  Konferencja prasowa z udziałem Prezydenta RP

 

Godz.1430 - 1700  Występy artystyczne: Orkiestry Strzeleckiej z Kunowa, młodzież z ZSO w Ożarowie

 

Godz. 1500  Obiad dla gości

 

Organizatorzy dla wszystkich uczestników uroczystości zapewniają poczęstunek kuchni polowej w godz. 1500 do 1700 .

Odwiedzin: 14400
  
Urząd Miejski tel. +48 15 86-10-700
+48 15 86-10-701
+48 15 86-10-702
+48 15 86-11-137
fax. +48 15 86-11-136
urzad@ozarow.pl
BURMISTRZ OŻAROWA Marcin Majcher zaprasza
Biuletyn Informacji Publicznej Miasta i Gminy Ożarów
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
Kolektory słoneczne.
Elektrownie wiatrowe.
Źródła geotermalne.
Nie jestem zainteresowany.
zobacz wyniki
MIASTA PARTNERSKIE:
 
Krościenko
 
Spisska Bela
 
Halicz  

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA

URZĄD Miejski w Ożarowie

ul. Stodolna 1, 27-530 Ożarów
tel: (15) 86-11-137, 86-11-183, 86-10-700...02
fax: (15) 86-11-136
urzad@ozarow.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

pon-pt       7:00 - 15:00

adres elektronicznej
skrzynki podawczej epuap:

/48t3u9muwj/skrytka


TERYT: 260605